Школа під час війни: психолог розповіла, що потрібно враховувати батькам та вчителям – Рецепти здоров'я

Школа під час війни: психолог розповіла, що потрібно враховувати батькам та вчителям

ідомий сімейний психолог Світлана Ройз на своїй сторінці у Фейсбуці часто ділиться корисними порадами про виховання дітей. Вчора вона опублікувала список із 10 речей, які потрібно пам’ятати батькам та вчителям під час війни.

Я структурувала те, до чого нам — батькам, вчителям, директорам шкіл зараз потрібно бути готовими. При будь-якому форматі навчання. Створила просту методичку з непростої теми. Про те — що може зараз проявлятись і що ми можемо робити. Всі діти (школярі і студенти), батьки, освітяни — супергерої. І у нас відкривається свій новий фронт,

— написала Світлана.

Що потрібно пам’ятати про навчальні навички

  1. Літній відкат в знаннях — цього року ми не можемо спрогнозувати, скільки часу потрібно відвести на повторення матеріалу. До звичного “літнього відкату” приєднався ще стрес — це впливає на роботу довгострокової пам’яті. Дітям важливо пояснити, щоб зняти їх тривогу — все поступово пригадаємо.
  2. Багато дітей відвикли писати — ручкою на папері. У багатьох точно зміниться почерк, ми можемо спостерігати деякий регрес в письмових навичках. (Все згодом повернеться, важливо частіше і дорослим, і малюкам — давати вправи на розслаблення м’язів, пам’ятати, що зараз темп навчання і темп письма буде уповільнюватися).
  3. Діти (і дорослі), що пережили досвід травматизації — часто на деякий час, поки не стабілізуються, “забувають” правила орфографії. (На наслідки ковіду у багатьох наклався стрес. Можливо, ігри зі словами, кросворди, картки будуть допоміжні)
  4. Можуть бути складності із предметами та знаннями, що пов’язані з просторовою орієнтацією (це одночасно і геометрія, тригонометрія і те, що пов’язане з прийменниками “над”, “за”, “під”, “через”.) Нам потрібні будь-які активності, де б дитина могла створювати 3Д-моделі — лего, пластилін, орігамі, ліпка, спорт, гра на музичних інструментах.
  5. Травматичний досвід ускладнює сприйняття абстрактних понять — саме зараз потрібна наочність, прикладні, практичні, конкретні, зрозумілі знання та дії.
  6. Навички читання — у кожного з нас (дорослих та дітей) була своя адаптація до стресу — хтось почав вчитися і більше читати, а хтось досить не може сконцентруватись. Навички читання у дітей можуть погіршитись — нам важливо пам’ятати, що це тимчасово. Все відновиться.
  7. Довгострокова пам’ять — процеси запам’ятовування інформації можуть бути ускладнені. Коли ми переживаємо стрес — робота гіпокампа, що відповідає в тому числі і за довгострокову пам’ять — пригнічується (починаємо з маленьких об’ємів інформації, закріплюємо все в діях, в рухах) — на перервах рухатись обов’язково!
  8. Діти під час навчання можуть крутити щось в руках, гойдатися на стільці — це не відволікання, це їх спосіб “відгальмувати” зайві сигнали — багато дітей так, навпаки, концентрується. Можливо, включити такі рухи — руханки в навчальний процес.
  9. Багато дітей за цей час звикли тримати телефон в руках — це для них символ керованості, контрольованості. Потрібно подумати, що з цим робити — може, включати додатки в телефонах в процес навчання.
  10. Дітей може більше, ніж в інші роки, дратувати те, що не відчувається практичним. Важливо готуватись до питань — як це використовувати, можливо давати більше проєктної роботи.

 

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *